4 grand worth of muscle?

Discussion in 'Steroid Forum' started by Spokeonawheel, Aug 22, 2019.

  1. Spokeonawheel

    Spokeonawheel Member

    Alright so a recent post got me thinking what does 4 K worth of gains look like?

    Kinda depends where we are each at individually, I'm thinking.

    For me, 20 pounds of muscle. Not 20 pounds of weight and bullshit and water. 20 pounds of lean muscle. That is what I would expect from the next 4K of gear I Invest in. I'm 220 now at 14 to 15 % BF. I expect the next 20 pounds of muscle to b a bit harder to gain.

    What say you?
     
    CrispyRockClimber likes this.
  2. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    Considered the same thing when this came up haha.

    Hard to say. You could blast $10k of gear, not eat, and get nowhere.

    I’ll tell you that my last offseason netted just shy of 20lb of lean stage weight (198-220 offseason, 176-196 on stage, assuming I put on a couple lbs during my prep) and cost me:
    Gear: $800ish? (5 Test, 4 deca, 2 tren, 2 sdrol, a bunch of aromasin and adex)
    GH: $600 (3-4 kits over 6 months)
    Food: $4000 (1k/month)

    Total: $5200ish.
     
    Last edited: Aug 22, 2019
  3. Spokeonawheel

    Spokeonawheel Member

    I'm surprised you are still able to add that much.

    I didnt even mention food. It's by far the most expensive part of this endeavor. I may end up spending nearly as much on blood testing as I have on this current cycle. 500 for gear. Probably 300 for bloods as I intend to keep a closer eye on everything this run. I have no idea how much I'll spend on food. Never really tracked it. I expect I will gain 20 lbs on this cycle but not sure if it will be 100 % muscle.
     
    Artifex, Dw725 and Mac11wildcat like this.
  4. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    Happened after a long layoff while my son was born. Most food I ever ate. Hardest training. First time on gH. Sort of a stars aligning thing.
     
    Artifex and Spokeonawheel like this.
  5. Spokeonawheel

    Spokeonawheel Member

    So....maybe 4k for 20 lbs not exactly accurate. Maybe a more accurate estimate would b 235 to 240 weight at 10 % BF. Personally
     
    Mac11wildcat likes this.
  6. Perrin Aybara

    Perrin Aybara Member

    How much you spend traveling to the show, hotels, membership fees, etc.? I come close to what my blast cost by the time I travel to and from a meet, spend a few days in a hotel, pay for food, and pay membership fees. Double that if there's an outlet mall wherever the meet is that my girlfriend wants to go shopping at.
     
    Artifex, CrispyRockClimber and Dw725 like this.
  7. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    I do NOT want to revisit what was spent for Vegas....it’s an absurd amount.

    First show was <$1k total.
     
    Artifex, jaymaximus and Perrin Aybara like this.
  8. Mayne

    Mayne Member

    An important part of the equation you have to keep in mind would be what access you have. If you are a homebrewer $4k would likely be 10 years worth of heavy blasting with all the exotics you want. Add pharmaceutical insulin without insane mark up and you easily turn it into a pro level amount. I think rhGH even underground acquired would be the expensive one if everything mentioned above is in place but even you allocating half of that into it would equal years of blasting either way
     
    Last edited: Aug 22, 2019
    Spokeonawheel likes this.
  9. Spokeonawheel

    Spokeonawheel Member

    @Mayne All good points. Looking at HGH prices... I feel like it could expensive real quick if one wanted to run 6 + i.u. daily. I dont really know a lot about GH tho.

    The time we invest is really the valuable part.
     
  10. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    At UGL prices, $150ish/kit for 100-120iu. So at 6iu that’s one kit every 20ish days. $450 every 2 months.
     
  11. Urgentfury12

    Urgentfury12 Member AnabolicLab.com Supporter

    You do math too :eek:
     
  12. Mayne

    Mayne Member

    What is the price of insulin in the USA and are you allowed to buy it in a pharmacy if you wanted?
     
  13. Spokeonawheel

    Spokeonawheel Member

    Maybe I've been looking at pharmaceutical grade HGH. I had an astronomical figure in my head. Like 250 for 36 iu. But then again I've never looked into it much. Mostly what I know I ran across by happenstance.

    It's not really my thing as I just want to stick to anabolics but the wifey has mentioned it and I always wrote it off as way too expensive.
     
  14. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    Yes and no lol. Walmart carries an insulin type drug OTC I think. An actual novalog quickpen, no. But black market like $40-50 a pen worst case which is 300iu.
     
  15. Spokeonawheel

    Spokeonawheel Member

    @Mayne

    Can.not buy insulin at pharmacy in US (without prescription). Not sure of price. U can barely get anything without a prescription in US.
     
  16. Mayne

    Mayne Member

    Only thing you need where I am at is to find a pen or an endo which would let you have one. Insulin is easily accessible and at $50/3000 IU (300 IU x10) Humalog, Humulin R etc. That is the access I had in mind when I mentioned it would depend on how much $4k will yield you in total
     
  17. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    Holy fucking shit.
     
  18. jaymaximus

    jaymaximus Member

    That one hurt my pockets too, $1500ish :(
    Damn 300+ registration
     
  19. Mayne

    Mayne Member

    That is even cheaper in a neighboring country which had it's currency inflate, genotropin below $100 while where I am at it is nearly at $300. On the other hand clenbuterol is $2 50x20mcg which is nice
     
  20. Mac11wildcat

    Mac11wildcat Member AnabolicLab.com Supporter

    When does Mayne Labs International open?