How much do you money do you spend on bodydlbuilding

Discussion in 'Bodybuilding Forum' started by FutureMrO, Jul 23, 2017.

  1. FutureMrO

    FutureMrO Member

    hey guys.
    How much do you guys spend on bodydlbuilding (fitness) a week or month base. Groceries, gym membership and ofc drugs and supplements if you take any?

    $200-250 on food (weekly)
    $200 monthly ( supplements)
    $800 for a 12 week cycle, With pct.
    $60 a month on gym membership.

    This is Australia prices keep that in mind.
    It's hard doing this and having a part time job lol
     
  2. Evom1

    Evom1 Member

    That seems insane lol apparently Australia is far more expensive than the US. I'm right around $100/wk for just shy of 5k cals
     
    DarthTrenLord0981 likes this.
  3. Devil3

    Devil3 Member

    Canadian Prices

    Gym memby- $20/month

    Food- $2-$300/week on meat alone
    Gear- hard to say. Have soo much left overs that are still good so I dip into those for pct and oral sometimes. About $700-1k per run of UGL gets it done for myself.

    I do not take ANY legal supplements. If I'm bored and want a tasty drink intra workout I spend $40 on bcaa.
     
  4. NewTEX

    NewTEX Member

    $250 a week for food?! Jesus.,,God Bless Texas! Food is Cheap.
     
    Bighauss26 likes this.
  5. Devil3

    Devil3 Member

    I make good money. So I feed myself well. I don't buy the cheap steaks from the grocery store. I buy some of the best steaks in Canada from the butcher. I'm known in my circle for buying multiple $25 steaks at a time.

    Same for chicken and other meats. I feed myself very, very well.

    I also support many local farmers by buying their ground beef and fish at the farmers market. I spend an insane amount on food, like you should.
     
  6. NewTEX

    NewTEX Member

    I eat for purpose,,taste and quality stopped being a factor a long time ago.food is a tool nothing more.
     
  7. DrinkFlintWater

    DrinkFlintWater Member AnabolicLab.com Supporter

    "Food for fuel, not for taste" been my motto since...idk a long time tho....
     
    theprodgicalson and Ray9 like this.
  8. DedLift

    DedLift Member

    Yup. Ive said for years if they ever came out with a pill that could meet my nutritional needs id pop it and never eat again. Shoveling food in my face gets old long before my workouts do
     
    theprodgicalson and Switcher like this.
  9. ickyrica

    ickyrica Member AnabolicLab.com Supporter

    Gear is cheap. Even at high doses it will be cheap. AI and pct as well. Maybe under 50$ a month including all ancillaries like needles, alcohol etc. This is based off running a 1g test cyp, 600mg Deca a week cycle with anastrazol, clomid and nolvadex. This is for non pharma.

    GH is pricier. Maybe about 180$ a month when going full throttle. This is for non pharma.

    Food hits the wallet pretty good. By far the most costly portion of a cycle. Honestly it doesn't drop that much off cycle. I'm about 1500$ a month but that includes a family, my son has friends over often and we have family over semi often as well.

    My gym isn't too bad. Maybe 35/40$ monthly? Honestly I don't remember. It's over 30 & under 50
     
  10. Devil3

    Devil3 Member

    I eat for purpose, and get the taste at the same time. Becauce I spend the money for it. Because I want to, and I can.

    Trust me when I say it's worth it.
     
    Abe123 and CrispyRockClimber like this.
  11. Devil3

    Devil3 Member

    A lot of my habits stem from my family growing up. Let's just say we never skipped a meal, and the plate was always heavy.
     
  12. ickyrica

    ickyrica Member AnabolicLab.com Supporter

    I feel like you can get a serious amount of calories in and have it be pleasurable, but I feel like its a part-time job when the calories start getting north of 4500/5000
     
    Throwback and Devil3 like this.
  13. Devil3

    Devil3 Member

    For me the hardest part is the meal prep. Portioning. It's a pita when you need 15 Tupperware containers, 3-4 per day at work...realistically incan only stockpile 3-4 days of food in my fridge before having to make more. And I hate cooking. Lol. I'm good at it but do not like cooking anything but steak.

    As for the cals, when I bulk, maybe first couple days of stretching the gut sucks but after that it's easy for me to continuously eat more and more. Only side effect is bigger shits.
     
    TheH0517 likes this.
  14. ickyrica

    ickyrica Member AnabolicLab.com Supporter

    Meal prep can be a bitch. I'm lucky maybe because we cook larger dinners frequently so that tends to end up filling in the next days lunchtime needs. I eat a lot of dense protein shakes in between meals now and have kind of taken a liking to Teddie peanut butter with granola bars.

    The larger portions and constant stream of food was killing me but I read about something called kombutcha in OGHs food thread, helped out a fair amount.
     
    Devil3 likes this.
  15. tenpoundsleft

    tenpoundsleft Member

    Food - that's hard to assess - you have to eat anyway - so I view that as sunk (there's no opportunity cost) - and I don't see what that has to do with BB? If anything, being on a BB diet shouldn't be more expensive, since it involves buying less garbage.

    $40 per month (based on $500 per year) on lab work
    $50 per month (based on $600 per year) on basic steroids (test/tren/deca/proviron) and meds (metformin, doxazosin, arimidex, hcg) - I buy it all overseas - I'm on TRT half the year, modest cycle during the rest, trying to stay at 20 grams per year
    $50 to maybe $100 per month on vitamins etc (Niacin, C, NAC, D3, Milkthistle, Curcumin, Lysine)
    $30 per month on Syntha-6 protein
    $80 per month on Pure Protein bars $20 a month on gym membership (Gold's)
    $200 per month on PT - once per week
    ====
    That's about $500 per month
     
  16. fldoms980

    fldoms980 Member

    If I had to give my best guess...
    Gym: $50/month
    Food: $600/month
    Gear: $150/month

    It would probably be more if I didn't get supplements for free
     
  17. Devil3

    Devil3 Member

    #leftovers

    Nothing beats leftover chicken. The joys of chicken, without having to cook it.
     
    Throwback and ickyrica like this.
  18. tenpoundsleft

    tenpoundsleft Member

    In my case, a huge batch of Thai food - Pad Kapow Moo - fried ground pork with basil, garlic, chilis, and various fried veggies. Do a big batch on Sunday and it lasts all week. Serve on a plate with baby spinach and it's a great meal.
     
    Devil3 likes this.
  19. Devil3

    Devil3 Member

    I make big batches of macaroni/tuna salads. Usually get a few days out of it. Keeps my carbs up
     
    Ironlord likes this.
  20. tenpoundsleft

    tenpoundsleft Member

    I'm probably too afraid of carbs. I never eat pasta, or potatoes, or breads - other than those without sugar.

    I like a large can of tuna (75gr of protein) with a small can of pineapple on top - kinda redneck, but tastes nice. That and a spinach salad and I call it a meal.