Titanium Gear Industries (domestic source)

Learned new stuff today. Thanks guys. Buying Dymatize Iso 100. Got kinda sick of the Optimum that’s always on sale at Costco.
The Iso is expensive man. Dymatize is already expensive to begin with. Iso makes sense if your stomach is sensitive to reg whey and most competitors use Iso during the last bits of the cut before stepping on stage to keep water weight to a minimum. But goddam reg dymatize whey in 5lb jug runs just shy of $70! And that works fine in every occasion.

In general shakes should be kept to a minimum. Should get your protein requirements thru whole food. They digest and sit better and have a ton of benefits that whey and water cant provide. Most of the time a portion of that whey just sits in your intenstine and thats the bloat some experience
 
@Kim

Dymatize Iso 100 best price is amazon subscription sometimes you can grab certain flavors with deep discounts. Couldn’t stand the rich chocolate. Cookies n Cream is great in my smoothies. Its about $48 for 3 pounds. I’m pretty’s sure if you do a subscribe and save right now you can get a 25% off discount. I just paid $32 for one.
Just gonna throw this out there. The vitamin shoppe doesn’t suck anymore.
They have really been trying to compete with online resellers. They are running a BOGO 50% off every week. Usually ON, Dymatize, BSN. On top of that they give 20% off. And if you subscribe they email you codes all the time like $50 off $150 plus 20% off on that. Another good thing is there are like three shops 10 minutes away. So you order online and pick it up at the store a few hours later.
 
Just picked up several 5 lbs. containers of ON Gold Standard Vanilla Ice Cream for under $40 each at vitacost. Running a 20% off on ON products and I had 15% off which I was able to stack.

Lowest price I have paid for in the 3 years I have been using it.
 
You know those cunts you date and they're like "i am your present"?... That's me. I'm your xmas gift. 12ish ml fill levels and less than the competition year round. T/A you actually depend on. Tested product. A good thread. An active presence. All yours. For free!

I don't know man. I'm sure somebody will be giving shit away so you know me....gotta keep up with the jones'.

But here's the thing. I say yeah...on xmas day everything is half off...then nobody orders till then. Why would I do that, trying to run a business?

So man...i dunno. I put more thought into my next batch of testing than i do promos...and my next AL donation that is due next month.
No complaints here gears great and already discounted basically
Okay okay
@tengtren, dammit I told u what he would say. Don’t be pressuring me to ask shit like that anymore. FML
Just got my ass chewed out again
sorry babe, I popped in the other thread and saw your post right after seeing it in here lol had to say something :p
 
The Iso is expensive man. Dymatize is already expensive to begin with. Iso makes sense if your stomach is sensitive to reg whey and most competitors use Iso during the last bits of the cut before stepping on stage to keep water weight to a minimum. But goddam reg dymatize whey in 5lb jug runs just shy of $70! And that works fine in every occasion.

In general shakes should be kept to a minimum. Should get your protein requirements thru whole food. They digest and sit better and have a ton of benefits that whey and water cant provide. Most of the time a portion of that whey just sits in your intenstine and thats the bloat some experience
I make a shake almost everyday with monstrous amounts of peanut butter, whole milk, 1 cup of oats, 1 scoop of ISO, and half a frozen banana. I have one several days a week and it’s a quick breakfast to go.

And unfortunately my gut does get sensitive to just regular whey.

Another one I use which is inexpensive is integrated supplement isolate. It has been lab tested at 83g of protein per 100g with 90% purity. It is provon whey isolate. Its not the best but descent.
 
@Kim

Dymatize Iso 100 best price is amazon subscription sometimes you can grab certain flavors with deep discounts. Couldn’t stand the rich chocolate. Cookies n Cream is great in my smoothies. Its about $48 for 3 pounds. I’m pretty’s sure if you do a subscribe and save right now you can get a 25% off discount. I just paid $32 for one.
It’s full of acesulfame potassium and/or sucralose isn’t it?
 
I've found eating a handful of pumpkin seeds or cashews a long with protein powder helps tremendously with protein shits.
ill try pumpkin, I love cashews, have done that in past on keto, a shake and some cashews but don't remember if it negated any effects
 
Back
Top